5 kolokacji ze słówkiem ‘make’ w języku angielskim – HIGH5 #1 by Teachersi

Zdjęcie mindmapy z kolokacjami ze słówkiem move

JAK UCZYĆ SIĘ ANGIELSKIEGO SYSTEMATYCZNIE?

Jako Teachersi słyszymy to pytanie od naszych uczniów niemal codziennie. Wszyscy wiemy, że regularność i systematyczność w robieniu czegokolwiek, nie tylko nauce języka, jest kluczem do sukcesu. Natomiast już dużo trudniej jest nam zastosować tę wiedzę w praktyce. Powodów jest kilka, ale tym, który najczęściej powstrzymuje nas przed działaniem jest brak planu i narzędzi – znasz to? Uszy do góry! Od tego właśnie są Teachersi! Wypracuj sobie nawyk systematycznego uczenia się języka angielskiego z nami i naszą darmową serią HIGH5. :) W każdy wtorek na naszym kanale YouTube o 8:00 publikujemy nowy odcinek z pięcioma zwrotami z wybranego zagadnienia. Z serią HIGH5 masz już gotowy plan nauki – raz w tygodniu poznajesz 5 nowych słówek i wyrażeń, co w skali roku sprawia, że twoje słownictwo będzie bogatsze o 260 terminów. To nie koniec – w Teachersach nie uczymy się pojedynczych słówek, uczymy się całymi zdaniami, więc jeśli przeczytasz ten wpis do końca i zrobisz dodatkowe ćwiczenie do odcinka poniżej, to rocznie będzie przybywało ci 520 gotowych do użycia zdań! To jak, podejmujesz wyzwanie i uczysz się dalej z nami?

CO TO SĄ KOLOKACJE? I JAK UCZYĆ SIĘ SŁÓWEK W JĘZYKU ANGIELSKIM?

Kolokacja to stałe połączenie wyrazów, czyli np. ‘robić błąd’. Nigdy nie powiemy ‘do a mistake’, chociaż ‘do’ też przecież znaczy robić. Poprawna kolokacja ze słówkiem ‘mistake’ to ‘make a mistake’. Kolokacje są raczej uciążliwym zagadnieniem, bo uczymy się ich głównie na pamięć... Ale nie wszystko stracone – są no to sposoby. :) Jednym z naszych sprawdzonych sposobów na uczenie się słówek jest tworzenie map myśli. Grupując sobie nowe słówka, lepiej je zapamiętujemy.

KOLOKACJE ZE SŁÓWKIEM ‘MAKE’

W pierwszym filmiku z serii HIGH5 poniżej przedstawiamy 5 kolokacji ze słówkiem ‘make’. Zapoznaj się z przykładami użycia słówek oraz powtarzaj całe zdania za mną. (Aby obejrzeć kliknij w obrazek)

Embeded youtube video

👋 to make sense – mieć sens, być sensownym
👉 Learning English makes sense. I can read books in English, watch films, listen to English music and understand what they sing about and I can travel and communicate with people from other countries. English is awesome!
👍 Learning English makes a lot of sense! – Uczenie się angielskiego jest bardzo sensowne!

👋 to make a decision – podejmować decyzję
👉 I’ve already made a decision! I’m adopting a puppy!
👍 I’ve already made a decision. – Już podjąłem decyzję.

👋 to make a mistake – popełniać/robić błąd
👉 I’ll never make this mistake again! I’m joking! I love this doggy!
👍 I’ll never make this mistake again. – Nigdy więcej nie popełnię tego błędu.

👋 to make a choice – dokonywać wyboru
👉 I think I’ve made the right choice. Right?
👍 I think I’ve made the right choice. – Myślę, że dokonałam dobrego wyboru.

👋 to make sure – upewniać się, pamiętać (o zrobieniu czegoś)
👉 Make sure you subscribe to this youtube channel!
👍 Make sure you subscribe to this youtube channel! – Pamiętaj, by zasubskrybować ten kanał!

Weź wszystkie słówka na wynos i powtarzaj je w aplikacji Quizlet na telefonie. Dołącz do naszej darmowej wirtualnej klasy TUTAJ. Wolisz papier? Wydrukuj FISZKI. (Link do pobrania fiszek znajdziesz na samym dole)

__

I na deser ;) Jak zareagujesz na to, gdyby Twój dobry znajomy powiedział: “I’m adopting a puppy!”? Możesz śmiało wykorzystać kolokacje i zdania poznane w tej lekcji. :)

Ucz się z nami, Teachersami!
Patrycja

Sprawdź się! Dopasuj zdania do ich tłumaczeń. Aby to zrobić przeciągaj elementy w prawej kolumnie, tak aby zdanie po lewej stronie i jego tłumaczenie po prawej do siebie pasowały (Aby przeciągnąć element na swoim smartfonie przytrzymaj palec na elemencie, aby go odblokować). Po rozwiązaniu ćwiczenia sprawdź odpowiedzi klikając w przycisk: Pokaż odpowiedzi. Powodzenia!

ENGLISH
It doesn’t make sense.
I just wanted to make sure you were all right.
Don't make the same mistake I did.
You have to make a choice.
I haven’t made a decision yet.
POLISH