Jak zmotywować się do nauki języka?

Gdy stawiamy pierwsze kroki w języku obcym towarzyszy nam ekscytacja, rozpiera nas pozytywna energia i chłoniemy wszystko z wypiekami na twarzy! Pamiętasz swoje początki? To było to ;). Ale z czasem tracimy motywację i nauka schodzi na dalszy plan, a to, co początkowo sprawiało nam przyjemność, teraz wisi nad nami tak długo aż stwierdzimy, że ‘wypadałoby’ usiąść w końcu do tego angielskiego… Co robić, by nasza motywacja do nauki języka utrzymywała się na tym samym, wysokim poziomie? Podejść siebie sposobem! Siebie - bo po pierwsze nikt się za ciebie języka nie nauczy (the sad truth), a po drugie tylko ty wiesz co tak naprawdę, naprawdę cię motywuję!

Natalia z Teachersów i jej sposoby na motywację.

SKĄD BRAĆ MOTYWACJĘ DO NAUKI JĘZYKA?

Czy do obejrzenia kolejnego odcinka serialu się zmuszasz? Do otworzenia paczki czipsów ktoś cię namawia? We don’t think so ;). Skoro do tego nie potrzebujesz dodatkowej motywacji, to może by to jakoś połączyć z nauką języka? Może jakiś system nagród? To tylko 1 z 10 naszych propozycji na podkręcenie motywacji. A jeśli to nie pomoże, to my, Teachersi, mamy dla ciebie propozycję nie do odrzucenia - widzimy się pod koniec artykułu!

 1. Najważniejsze to znaleźć dobry powód do nauki języka. Wyjazd za granicę? Egzamin certyfikacyjny? A może chęć oglądania filmów w oryginale? To zależy od ciebie jaki wybierzesz cel. Najlepiej będzie jeśli zapiszesz go w widocznym miejscu, tak by motywował cię w chwilach zwątpienia. To naprawdę działa!
 2. Określ swój cel językowy, np. w 6 miesięcy chcę opanować 600 nowych słówek lub w ciągu miesiąca nauczę się 30 zwrotów, których użyję podczas wycieczki za granicą. Co więcej, koniecznie rozplanuj sobie swój własny plan nauki, np w formie chcecklisty. Zaplanuj sobie dokładnie kiedy się uczysz, by uniknąć przekładania i wymówek typu I'll do it tomorrow. Tomorrow. And tomorrow never came :(.
 3. Kolejnym sposobem na motywowanie się do nauki jest wcześniejsze przygotowanie sobie materiałów. Dzięki temu, wyznaczonego czasu na naukę nie zmarnujesz na przeczesywanie otchłani tzw. Internetów bez celu, tylko poczujesz satysfakcję z tego, że idziesz do przodu i robisz postępy w nauce. Z pewnością zmotywuje cię myśl, że już masz przygotowane ćwiczenia do zrobienia, więc nie pozostaje ci nic jak zacząć działać! Mała podpowiedź od nas, Teachersów: korzystaj z różnych źródeł i wybieraj różnorodne materiały. Podręcznik uzupełniaj autentycznymi materiałami jak video czy artykuły. Nie ma nic bardziej demotywującego w nauce jak nuda i nudne, czarno-białe kserówki. Bleh!
 4. Nie zmuszaj się, gdy nie masz ochoty na naukę. Zmuszanie zamiast motywować, zacznie Cię szybko zniechęcać do nauki. Pamiętaj, nic na siłę! Jeśli potrzebujesz przerwy to ją zrób. Nie jesteś niewolnikiem swojego planu nauki, to on ma służyć Tobie ;).
 5. Motywacja zewnętrzna też może Ci pomóc w nauce języka. Jak? Nagradzaj się za każdy osiągnięty cel językowy. Może to być pyszny deser lub wyjście na językowe spotkanie. Idź też na całość - twoją nagrodą może stać się mały city break w Paryżu - jeśli językiem, którego się uczysz jest francuski :). Takie celebrowanie sukcesów, choćby najmniejsze, z pewnością sprawi, że z niecierpliwością będziesz czekać na kolejne zadania językowe do zrealizowania!
 6. Znasz tę sytuację, gdy wciąż się uczysz, a nie widzisz postępów? I jedyne na co masz ochotę to rzucenie tego w kąt i wyjazd w Bieszczady? To może być skutkiem źle dobranej metody uczenia się. Testuj na sobie różne sposoby uczenia się, zmień kurs językowy lub wypróbuj nowe materiały i aplikacje - po prostu sprawdź, co Tobie najbardziej odpowiada i dobrze się przy tym baw!
 7. Kolejny sposób na motywowanie się, to metoda małych kroków, tzw. ‘baby steps’. By odstraszyć demotywacyjnego potwora, staraj się codziennie choćby po kilka minut mieć kontakt z językiem, 15 minut z pewnością wystarczy. W ten sposób cały proces będzie efektywniejszy, a nauka ‘wejdzie ci w krew’. Co więcej, efekty zauważysz od razu w porównaniu do kilkugodzinnych posiedzeń naukowych co kilka tygodni.
 8. Podziel się ze światem, rodziną, przyjaciółmi informacją o nowym wyzwaniu językowym - na pewno cię to zmotywuje. Jak? Uwierz nam, kiedy donośnie ogłosisz wszystkim, że postanawiasz doskonalić swój angielski, to nikomu nie umknie pytanie odnośnie do twoich postępów. Wtedy ‘należałoby’ dumnie opowiedzieć o swoich sukcesach, a nie porażkach, prawda? Dobrze jest zwierzyć się z naszych postanowień językowych osobie, która da nam ‘kopa’ do nauki.
 9. Jeśli akurat nie uczysz się w celu zdania egzaminu lub zdobycia lepszej pracy, i nie masz ‘musu’ z zewnątrz, tylko uczysz się z własnych, nieprzymuszonych chęci to fajnym sposobem jest wyobrażanie sobie dialogów i sytuacji, w których używasz nowo nabytych umiejętności językowych. Takie wizualizowanie sobie realnych sytuacji, w których faktycznie przyda ci się nowo nauczone wyrażenie z pewnością będzie superpomocne. Będziesz mieć dowód na to, że nowa umiejętność jest praktyczna i faktycznie pomoże ci, np. rozwiązać jakiś problem czy to w podróży, czy podczas pobytu za granicą. Języka obcego uczymy się w końcu, aby móc się porozumiewać z innymi, right? Przy okazji jeśli będziesz mówić na głos to oswoisz się z tym jak brzmisz w języku obcym, co pomoże ci też pokonać strach przed mówieniem.
 10. Jeśli jesteś już dalej w procesie nauki i dopadnie cię kryzys, przypomnij sobie te emocje i ekscytację, które towarzyszyły ci na początku nauki. Przypomnij też sobie swoje ‘why’. Daj sobie czas na odpoczynek i refleksję... i ruszaj dalej!

I jak? Motywacja wróciła? Którą z naszych zasad motywowania się wdrożysz jako pierwszą? Daj nam znać w komentarzu, bo my tu robimy zakłady i jak na razie zgodnie obstawiamy jedną, zwycięską zasadę - zgadniesz którą ;)?

Żaden ze sposobów na motywowanie się do nauki języka cię nie porwał? Nic straconego. Co powiesz na pierwszy Teachersowy konkurs z nagrodami? Sounds good!? Oto zasady:

 1. Pobierz planszę konkursową z #checkedEnglish TUTAJ.
 2. Wykonaj każde z pięciu zadań z planszy i pochwal się nimi na swoim Instastories. Na każdym story oznacz nas @teachersi.pl i dodaj hasztag #checkedEnglish, to sprawi, że dowiemy się o twoim udziale w konkursie. Pamiętaj o ustawieniu swojego konta na publiczne, inaczej nie zobaczymy twoich relacji.
  PRZYKŁAD: gdy zrealizujesz zadanie polegające na obejrzeniu filmiku na YT po angielsku, wstaw zdjęcie przedstawiające tę sytuację na swoje Instastory, oznacz nas @teachersi.pl i dodaj #checkedEnglish.
 3. Konkurs trwa od środy 28.08.2019 do środy 04.09.2019 do godz. 21.00.
 4. Wyłonienie zwycięzców nastąpi na LIVE’ie na naszym koncie instagram i fanpage’u w środę 04.09.2019 o godz. 21.00.
 5. Do wygrania w konkursie jest pakiet pt. ‘Sprawdzam’ o wartości 77 zł, wchodzący w skład kursu konwersacyjnego #Talk2Me. Szczegóły dotyczące nagrody dostępne tutaj: https://www.teachersi.pl/kursy.
 6. Wygrywa 5 osób, które wypełni wszystkie 5 z wymienionych na planszy #checkedEnglish zadań i poprawnie oznaczy je na Instastory. Wyłonienie wygranych odbędzie się drogą losowania.
 7. Fingers crossed! Powodzenia!

Regulamin konkursu dostępny TUTAJ.