Czy native speaker jest najlepszym nauczycielem?

Kiedy zaczynamy się uczyć języka obcego lub kiedy tę naukę kontynuujemy, często zadajemy sobie pytanie, czy może zajęcia z native speakerem nie byłyby dla nas lepszym rozwiązaniem. Warto na wstępie wyjaśnić, kim tak naprawdę jest native speaker. Tym określeniem opisujemy rodzimego użytkownika danego języka, który posługuje się np. angielskim/niemieckim/hiszpańskim od urodzenia. Nie jest to osoba, która wyuczyła się tego języka. Ty przecież też jesteś nativem! Jesteś native speakerem języka polskiego;) No i właśnie: czy native jest lepszym nauczycielem od polskiego lektora? Jakie wady i zalety mają takie zajęcia? Read on.

ZALETY NAUKI Z NATIVE SPEAKEREM

Jak wybrać nauczyciela?

WYMOWA

Kiedy uczymy się języka pod okiem native speakera, możemy być pewni co do jego wymowy. Na pewno nie będzie popełniał gaf i będzie w stanie wychwycić wszystkie nasze błędy, dzięki czemu będziemy mówić poprawnie. A sama nauka wymowy będzie zdecydowanie bardziej intensywna, bo całe zajęcia od początku do samego końca będą odbywać się w języku, którego się uczymy - nie ma mowy o przejściu na polski, bo; tak łatwiej, bo chcesz tylko o coś zapytać, bo chcesz zagadać nauczyciela!;)

AKCENT

Poprawna wymowa w przypadku native speakera to nie wszystko. Dzięki takim zajęciom osłuchujemy się również z danym akcentem (każdy mówi z jakimś akcentem!). Możemy też wybrać sobie native speakera, który będzie mówił z akcentem, który nas interesuje i którego chcielibyśmy się akurat nauczyć. Ten aspekt nauki (rozumienie różnych akcentów) jest bardzo ważny, ponieważ nie wszyscy rodzimi użytkownicy języka angielskiego mówią tak samo. To samo możemy powiedzieć o Polakach. Warto więc mieć do czynienia w trakcie swojej nauki z różnymi akcentami i dialektami naszego języka docelowego.

WYCZUCIE JĘZYKOWE

Każdy native speaker ma wyczucie językowe i doskonale wie, co w danym momencie należy odpowiedzieć. Wie, jakie słownictwo najlepiej pasuje do sytuacji i w jaki sposób używać slangowych wyrażeń, aby nie zdradzić się na samym początku, że jesteśmy obcokrajowcami. Potrafi nam wyjaśnić delikatne różnice między czasami gramatycznymi, które dla Polaków nie są takie oczywiste. Native speaker zna również doskonale kolokacje, które czasami sprawiają niemały kłopot uczniom. Warto więc z uwagą go słuchać i wyłapywać sobie przydatne formułki/wyrażenia, które stosuje na zajęciach. Dzięki takim „gotowcom” automatyzujemy nasz język obcy.

WADY NAUKI Z NATIVE SPEAKEREM

Jak wybrać nauczyciela?

NIE OD POCZĄTKU

Kiedy dopiero zaczynamy swoją przygodę z językiem obcym, lekcje z native speakerem mogą się dla nas okazać stresujące, szczególnie jeśli native speaker w ogóle nie posługuje się językiem polskim. Wtedy mogą pojawić się trudności w komunikacji. Nasz nauczyciel nie będzie mógł nam wyjaśnić danego zagadnienia lub przetłumaczyć słownictwa. Dla niektórych może okazać się to zniechęcające. Dlatego też w początkowych etapach nauki języka obcego dobrą opcją jest polski nauczyciel, który będzie świadomy jakie błędy popełniają najczęściej Polacy oraz zwróci naszą uwagę na kalki językowe.

BRAK PRZYGOTOWANIA PEDAGOGICZNEGO

Nie każdy native speaker ma wykształcenie pedagogiczne i czasami po prostu nie zdajemy sobie z tego sprawy. Każdy Polak mógłby wyjechać np. do Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii i tam ogłosić się native speakerem języka polskiego, ale to wcale nie oznaczałoby, że umie uczyć. To samo dotyczy native speakerów z innych krajów, którzy uczą w Polsce. Zajęcia z osobą, która nie ma przygotowania pedagogicznego mogą okazać się bezowocne, ponieważ nie posiada ona umiejętności organizacji nauki swoich uczniów. Czasami zdarza się także, że takie zajęcia są po prostu przegadane, a uczeń nie wie tak naprawdę, czego te zajęcia dotyczyły. Nie jest tak oczywiście we wszystkich przypadkach, ale należy zwracać uwagę, czy native speaker, z którym chcemy podjąć współpracę, takie przygotowanie posiada.

CENA

Często spotykam się z tym, że ceny zajęć z native speakerami są o wiele wyższe niż z polskimi nauczycielami. Zdarza się także, że szkoły językowe reklamują się właśnie tym, że w swojej kadrze nauczycieli mają native speakerów. Przekłada się to również na ceny zajęć w takich szkołach. Należy jednak pamiętać, że wysoka cena nie zawsze idzie w parze z jakością i trzeba weryfikować przygotowanie pedagogiczne native speakerów, o czym pisałam punkt wyżej. Nie można się sugerować cenami (wyższa cena = lepsza jakość). Trzeba dobrze poznać ofertę danego nauczyciela lub wybranej przez nas szkoły i dopiero wtedy zdecydować, gdzie ulokować swoje pieniądze.

Zajęcia z native speakerem mają swoje wady i zalety, ale decyzja zawsze należy do Ciebie;)

(Aby obejrzeć kliknij w obrazek) Embeded youtube video

👋Masz jakieś doświadczenia z native speakerami? Podziel się nimi w komentarzu!;)

Ucz się z nami, Teachersami!

Ola